Programov in dejavnosti izobraževanja odraslih v letu 2025
Kraški pojavi v okolici Zadnjega Kraja na Cerkniškem jezeruCerkniško jezero je svetovni fenomen. Tako s stališča kraških in nekraških pojavov in procesov, kot tudi s stališča biodiverzitete rastlin, živali, pestrosti gozdov v njegovi okolici.
Zadnji kraj je območje Cerkniškega jezera, nad katerim se na jugu dvigajo gozdovi Javornikov. Območje je pogosto zapostavljeno s strani raziskovalcev, fotografov… ker je bolj oddaljeno od izhodišč (Cerknica, Dolenjega Jezera, Gorenjega Jezera) in se zato do njega manj pogosto odpravijo.
Udeleženci krožka bomo raziskoval območje Zadnjega kraja med vasjo Otok na Cerkniškem jezeru in polotokom Drvošec s stališča pestrosti in pogostosti kraških pojav, ostalih zanimivosti (zgodbe, legende), biotske pestrosti. Opazovali in raziskovali bomo pokrajino, polje, in prepoznavali določene posebnosti ter soodvisnosti.
Izviri in vodni viri v Snežniku in na Račni gori
Snežnik in Račna gora sta daljši hribovji – sredogorji, ki se v različnih nadmorskih višinah vzpenjata na vzhodnem in jugozahodnem delu Cerkniškega in Loškega polja. Na Snežniku prevladujejo kraške kamnine, na Račni gori pa nekraške kamnine. Zaradi tega se je na teh dveh območjih razvila različna vodna mreža, vodni pojavi in s tem tudi različno rastje in druge značilnosti. Obe območji v veliki večini prekriva gozd.
Spoznavali in raziskovali bomo, kje se nahajajo izviri in vodni viri na teh dveh različnih območjih. S pomočjo kart, virov in literature, pogovorov z domačini ter terenskimi ogledi bomo evidentirali vodne vire v izbranem delu obeh območij ter spoznavali njihovo okolico, vzrok za nastanek in koristi, ki bi jih lahko imela poleg divjih živali in rastlin tudi lokalna skupnost, saj na območju primanjkuje kvalitetnih virov pitne vode za prebivalstvo.
Ljudske pesmi in zgodbe na območju Cerkniškega jezera
Večina Slovenije pozna legendo o nastanku Cerkniškega jezera, še posebej verzijo, ki je bila pred leti uglasbena v muzikalu in se je predstavljala po Sloveniji. Poleg te variante kroži o nastanku jezera ter tudi drugih pojavih v povezavi z njim in njegovo okolico veliko legend, zgodb. Tudi petje, vsebina in glasba je povezano z Jezerom.
Udeleženci krožka bomo raziskovali, zbirali in poustvariti pesmi, zgodbe, legende povezane s Cerkniškim jezerom in njegovo okolico. Preko raziskovanja, zapisovanja ter učenja petja pesmi bomo ne eni strani ohranili del dediščine, ki izginja po drugi pa v udeležencih vzbujali pozitivna čustva do dediščine in umetniškega ustvarjanja.
Vključitev v študijske krožke bo možna po objavi vabila na naši spletni strani (glej NAPOVEDNIK).
SA+ Novim izzivom naproti
Projekt SA+ Novim izzivom naproti se je pričel izvajati septembra 2024 in bo trajal vse do konca avgusta 2027.
Namen projekta SA+ je s svojim celostnim pristopom prispevali k izboljšanju socialne vključenosti udeležencev in k povečanju njihovih zaposlitvenih možnosti. Projekt zasleduje doseganje naslednjih specifičnih ciljev:
1.zagotavljanje dostopnih, raznolikih in kakovostnih programov SA+, ki udeležencem zagotavljajo:
- razvoj socialnih kompetenc,
- dvig funkcionalnih kompetenc za aktivno reševanje socialnih problematik,
- dvig motivacije in opolnomočenje za vstop na trg dela,
- dvig oziroma pridobitev delovnih kompetenc, tj. uporabnih znanj, spretnosti in sposobnosti za izboljšanje možnosti vstopa na trg dela.
2. okrepitev sodelovanja različnih deležnikov v lokalnem/regionalnem okolju, ki se aktivno ukvarjajo z udeleženci, kot npr. pristojnega centra za socialno delo (v nadaljevanju: CSD), Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (v nadaljevanju: ZRSZ), nevladnih organizacij, izobraževalnih in zdravstvenih ustanov ter drugih deležnikov, z namenom čim širšega prepoznavanja problematike udeležencev ter iskanja možnosti za njihovo vključevanje v najrazličnejše programe oziroma na trg dela.
Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada plus. Izvaja se v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji, cilja politike 4 »Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«, prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja ESO4.8 »Pospeševanje dejavnega vključevanja za spodbujanje enakih možnosti, nediskriminacije in aktivne udeležbe ter povečevanje zaposljivosti, zlasti za prikrajšane skupine (ESS+)«.
Izvirno in podjetno za boljši jutri
Operacija se osredotoča na krepitev podjetniških in s podjetništvom povezanih kompetenc ter spodbujanje socialnega podjetništva na Notranjskem. Do vodilnega partnerja je prišla pobuda in prošnja iz strani mladih, med njimi tudi invalida, za oblikovanje podpornega okolja za razvoj podjetniških idej na področju socialnega podjetništva. Ugotovitev mladih je bila, da je podjetji v lokalnem okolju, ki bi pristopila kot mentorska podjetja pri razvoju novih poslovnih idej, premalo. S tem namenom smo pripravili operacijo, ki bo omogočila mladim mentorstvo izkušenih podjetnikov pri razvoju poslovne ideje, raziskave trga, vzpostavitev okolja za izvajanje storitev, promociji in predstavitvi poslovnih idej ter vzpostavitev trajnostnega sodelovanja. Končni cilj je ustvarjanje pogojev za razvoj novih delovnih mest, predvsem težje zaposljivim in invalidnim osebam. Vzpostavitev trajnostnih mrež sodelovanja in podpore ter prenosa dobrih praks.
Aktivnosti:
VODENJE IN KOORDINACIJA
PROMOCIJA OPERACIJE
UREDITEV DOSTOPNEGA URBANEGA VRTA
IZVEDBA USPOSAPLJANJ ZA KREPITEV PODJETNIŠKIH IN S PODJETNIŠTVOM POVEZANIH KOMPETENC TER SPODBUJANJE SOCIALNEGA PODJETNIŠTVA
RAZVOJ, TESTIRANJE IN PROMOCIJA NOVIH STORITEV IN PRODUKTOV SOCIALNEGA PODJETNIŠTVA
Partnerji operacije:
Zavod za družbene inovacije Fractals
Smart zone d.o.o.
Zavod Oron